top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraZotavení Brno

Třetí sjezd recovery koučů
Byly to opět nabité tři dny.


Nejdříve jsme se učili, jak někomu zachránit život. Potom jak někomu život skoro vzít. (při sebeobraně, samozřejmě). Měli jsme skvělého hosta Láďu Fabiána a zbylo trochu času i na důležitou diskuzi ohledně kontrolovaného braní, úplné abstinence, a o naší představě recovery kouče. Třeba co by měl recovery kouč splňovat, aby byl recovery koučem… Zatím jsme odpověď nenašli.


Ale nebudu přeskakovat a vezmu to pěkně popořadě.


Doléčovací centrum v Brně nám opět umožnilo využít jejich prostory pro první část tohoto běhu, který byl věnován kurzu první pomoci. Není snad člověka, kterému by se tyto znalosti a dovednosti nehodili, a my nejsme výjimkou. Našimi průvodci záchranou se stali medici z pátého ročníku lékařské fakulty v Brně.


Kdybyste si měli pamatovat jen jedinou věc z celého kurzu, tak si pamatujte postup „doktor ABC“!“


Danger – Zkontroluj nebezpečí. Response – zkontroluj reakci. Airway – zajisti průchodnost dýchacích cest. Breathing – zkontroluj dech. Circulation – resuscituj!


Resuscitace nás obzvlášť bavila a my si v půlce léta, zcela legitimně, prozpěvovali „rolničky, rolničky“, abychom trefili potřebné tempo. A samozřejmě jsme do figuríny nedýchali, protože jak řekl pražský záchranář Vít Sámek: „Nikdy nikdo do nikoho (s výjimkou dětí) nedýchejte“


Záchrana života je teda pěkná fuška…, ale úkol jsme splnili a „Doktor ABC“ se stal nejvíce opakovaným slovním spojením nejen pro tento den, ale i po zbytek běhu. Snad se zase objeví v situacích, kdy může pomoci.


Zbytek víkendu jsme strávili na chatě Magdaléna, která je posazena na konci kamenité cesty v Ochozu u Brna. Jako již tradičně jsme k večeru vytáhli buřty, sýry, tofu a usedli k ohni. Napůl zahloubáni do sebe jsme poslouchali tiché tóny kytary, praskání dřeva a občasné vyprávění strašidelných historek, kterými se bavili a cíleně strašili hlavně děti.


Při každém víkendu si uvědomuji, jak je příjemné, když se probudíme v přírodě, a navíc na stolech nás čeká rozmanitý výběr jídla, o které se s láskou starají naši kuchaři. Tentokrát jsme se ale museli srovnat s faktem, že jeden z nich a zároveň jeden z nás, budoucích recovery koučů, se rozhodl kurz ukončit. Bylo to téma, které chtě-nechtě, prostupovalo debatami dříve, než jsme k tomu měli vyhrazený čas. Snad nebudu lhát, když napíšu, že to každého z nás mrzí. Ale vydáváme se na cestu, která není ušlapaná a která nemusí každému vyhovovat a já doufám, že to tak je správně.

Na ranní kávu se k nám připojil i Lukáš, který nám přijel předat své dovednosti z oblasti sebeobrany.


„Nejdůležitější je, dokázat útok odvrátit, situaci zklidnit, obkecat to. To znamená, najít něco, s čím budete oba (agresor i napadený) souhlasit. Když se vám to podaří, máte velkou šanci vyhnout se fyzickému útoku. Agresi vždy posílejte ven, mluvte o situaci, která probíhá, zabraňte pocitu, že to je osobní, oslovujte jménem, mějte klidný tón, používejte zájmeno my…“,

tak dopoledne odstartoval a pokračoval, tím, že by se kurz sebeobrany měl jmenovat kurz útoku.


Protože my nesmíme být oběť, oběť nevyhrává, bránit se nemůžeme donekonečna, je potřeba si určit hranici, kde se přepneme a budeme připraveni zaútočit. Ale nakonec to nebyla jen série krutých kopů a ran, ale i fajn povídání o nás samých, o našich tělech, povědomých reakcích a pudech, které prostě ovládnout nejde.

Na oběd se k nám připojil náš host z Ostravy Láďa Fabián, který se s námi podělil o svůj životní příběh a o vzpomínky z budování komunity. Pro mě bylo velmi důležité slyšet, že se jako klient podílel na vzniku a formování služby, jak to bylo léčivé, když mu byla svěřena zodpovědnost, jak ho posilovalo, když se všichni dohodli a shodli na pravidle, jak se ze dne na den stal zaměstnancem a jak ho to nejspíš inspirovalo ke dráze terapeuta.


Obzvlášť v dnešní době, kdy se otevírá téma participace, kdy tady vzniká skupina recovery koučů a kdy si některé služby uvědomují, že jsou tvořeny jen profesionály a uživatelé, kteří stáli u vzniku jsou najednou v pozadí, bez možnosti cokoliv ovlivnit a jsou nuceni jen přijímat, mi připadá důležité o těchto věcech mluvit.. Znovu a znovu zdůrazňovat oboustranné výhody tohoto přístupu. Přestat jen rozhodovat za klienty, ale zvolit přístup zkompetentňování, rovnosti a uznání expertnosti, která je dána životními zkušenostmi, přístup bez obrovského schodu, který je dělítkem mezi zaměstnanci a uživateli služby.


Tohle je dle mého názoru nosné pro nás, kteří se chceme aktivně zapojovat do chodu služeb a bojovat proti stigmatizaci bývalých i současných uživatelů. Protože jen zvyšováním sebehodnoty, prostým přijetím sama sebe a zbavením se předsudků můžeme pomoci lidem, aby si začali vážit sebe, svého těla a duševního zdraví. A tím se vymanili z destruktivního užívání drog. Abychom lidi nehodnotili podle toho, jestli hulí, berou, nebo abstinují, ale abychom dokázali vnímat člověka se všemi vlastnostmi, které ho tvoří, abychom se …. navzájem mohli přijmout a tím být pro sebe léčivými.


Během kurzu vyvstávají otázky a narážíme na problémy, na odlišné postoje i přístupy, ale vše, co se děje na tomto kurzu se u nás děje poprvé a my to společně tvoříme. A právě toto odlišuje tento kurz od všech ostatních.. Každé pravidlo, etický kodex, způsob zapojení recovery koučů, vše je nové a vše podléhá diskuzím. Máme v ruce kostru, která funguje v zahraničí, ale každý máme trochu jiný pohled, jiný způsob chápání zotavení, jiný život, jinou cestu.


O to je to unikátnější, o to je to složitější.


Ale stojí to za to.


Zapsala: Johana

163 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Výjezdní tým Zotavení Brno jede dál i v roce 2024!

Za podpory z projektu magistrátu města Brna pokračujeme i v letošním roce v terapeutické podpoře rodin, které řeší problémy spojené s užíváním drog a závislostí. Terapeutická setkání realizujeme formo

Comments


bottom of page